Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
Pierwsza szkoła katolicka w Rzeszowie

Dzień refleksji klas 3 Gimnazjum w Zabawie
22 września 2015 r.

Święci na wyciągnięcie ręki

Świętość to stan, który dla wielu z nas jest rzeczywistością tak odległą, że wypieramy go ze swej świadomości. Sądzimy, że nie zasługujemy na miano świętych, że zarezerwowane jest ono dla innych; osób nieskazitelnych moralnie, czystych w sensie duchowym. Jest to przekonanie mylne, bo każdy z nas otrzymał od Boga zadanie, które lepiej lub gorzej realizuje jednak w swoim życiu. Jest nim osiąganie świętości. Osób, które dobrze wypełniały w swoim życiu tę misję, nie trzeba szukać daleko. Przekonali się o tym

uczniowie klas trzecich Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie. Dnia 22 września 2015 roku gimnazjaliści, pod opieką swoich wychowawców oraz katechetów, udali się do Wał Rudy, miejscowości, z której pochodziła błogosławiona Karolina Kózkówna oraz do pobliskiej Zabawy. Taki wyjazd jest organizowany co roku, w ramach dni refleksji dla uczniów klas trzecich. Po przybyciu do kościoła młodzi ludzie przypomnieli sobie najważniejsze fakty z życia błogosławionej Karoliny.

Przypomnieli, gdyż w minionym roku szkolnym, podczas seansu dla uczniów całej szkoły, obejrzeli oni film "Karolina", w reżyserii Dariusza Reguckiego. Dzięki niemu dowiedzieli się, ile znaczy ludzka godność i do czego zdolny jest człowiek, postępujący  w imię obrony najwyższych ideałów.
Historia, opowiedziana przez przewodnika sanktuarium, była ciekawa i wzruszająca. Karolina została zaprezentowana jako postać bliska sercu mieszkańców, którzy czują z nią duchową łączność, nie tylko poprzez jej fizyczną obecność, dzięki relikwiom umieszczonym w sarkofagu, znajdującym się w kościele; ale też mistyczną, dzięki łaskom otrzymywanym za jej wstawiennictwem.

Po uczestnictwie we Mszy Świętej, młodzież udała się do domu w Wał  Rudzie, by zobaczyć, w jakim otoczeniu dorastała błogosławiona Karolina. Skromna, wiejska chata uzmysłowiła jej, że trudne warunki bytowe nie stanowią przeszkody do tego, by wieść godne

życie, a odległość do kościoła,
nie stanowi przeszkody, jeżeli chce się oddać cześć Bogu i powierzyć mu swoje problemy. Uczniowie odbyli też Drogę Krzyżową śladami męczeństwa błogosławionej Karoliny.

Przechodząc od stacji do stacji, słuchali rozważań, dotyczących współczesnych problemów i sytuacji, z którymi mierzą się młodzi ludzie (manipulacja ze strony pseudoprzyjaciół, narkotyki, pornografia, cierpienia, choroby, upośledzenia fizyczne, niepowodzenia, kryzysy).

Wyjazd sprawił, że w wielu sercach zrodziło się pytanie: Czy jest coś, za co Ty oddałbyś swoje życie? Umocnił on w młodych ludziach wiarę oraz uświadomił im, że świętość, choć jest zadaniem trudnym, staje się osiągalna, a ludzie święci tak naprawdę są na wyciągnięcie ręki.
                                                                    
                                                              więcej zdjęć>>