Poprzedni miesiąc Grudzień 2019 Następny miesiąc
week 48 1
week 1 30 31

19 listopada 2019 r.

Wtorkowe popołudniowe godziny lekcyjne upłynęły pod znakiem spotkania z niezwykłym człowiekiem. 19 listopada szkołę odwiedził lekarz, ginekolog i położnik profesor Bogdan Chazan, który spotkał się na sali gimnastycznej z uczniami klasy ósmej SP oraz pierwszej i drugiej LO. Pan Profesor swoje wystąpienie rozpoczął od krótkiego świadectwa, w którym zaznaczył, że zmiana jego poglądów nie była nagłym momentem. Przypomniał, że jako lekarz przeprowadzał zabiegi aborcji na życzenie kobiet. Wraz z rozwojem medycyny i technik monitorowania ciąży dorósł do przekonania, że nienarodzone dziecko we wczesnej ciąży to człowiek i zaczął odmawiać tych zabiegów, stając się zdeklarowanym przeciwnikiem dokonywania aborcji oraz propagatorem naprotechnologii. Opowiedział o problemach, na jakie napotkał, będąc najpierw lekarzem w szpitalach stolicy, a później dyrektorem Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Powiedział również, że mając problem z zatrudnieniem (prezydenci Warszawy odmówili profesorowi możliwości wykonywania zawodu) zajął się głoszeniem prelekcji na temat skutków aborcji. Nawiązując do filmu „Nieplanowane”, podzielił się swoimi spostrzeżeniami na poruszony w nim problem. Następnie Profesor Chazan opowiedział zebranym o prawach i obowiązkach zarówno kobiet jak i lekarzy. Spotkanie zakończyło udzielenie odpowiedzi na kilkanaście pytań, które uczniowie (w ogromnej ilości!) zadali anonimowo na kartkach.
Prawie półtoragodzinne spotkanie z profesorem Chazanem było niecodzienną lekcją Wychowania do życia w rodzinie.

J.P.