Dzien zycia

W Encyklice Evangelium vitae św. Jan Paweł II napisał:

„Proponuję (…), aby corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia (...) Trzeba, aby dzień ten był przygotowany i obchodzony przy czynnym udziale wszystkich członków Kościoła lokalnego. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie, wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i każdej kondycji”.

W odpowiedzi na papieski apel, Polski Episkopat podjął w 1998 roku decyzję o ustanowieniu Dnia Świętości Życia, który obchodzony jest 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa osobiste przyrzeczenie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego zagrożonego zabiciem w łonie matki. W ten sposób każdy może przyczynić się do ocalenia życia bezbronnego Dziecka i budowy cywilizacji miłości…

Od kilkunastu lat również dzień 24 marca jest Narodowym Dniem Życia obchodzonym w Polsce decyzją Sejmu RP z 2004 roku. Data ma głęboką i poważną wymowę. Tego dnia w 1944 roku została zamordowana przez niemiecką żandarmerię Rodzina Ulmów z Markowej k/Łańcuta: Józef i Wiktoria i sześcioro ich nieletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Dodatkowo, w 2018 roku Sejm RP ustanowił z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy dzień 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Modlitwa Ojca Świętego Jana Pawła II za życie

O Maryjo, jutrzenko nowego świata,
Matko żyjących,
Tobie zawierzamy sprawę życia:
spójrz, o Matko, na niezliczone rzesze
dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat,
ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia, mężczyzn i kobiet - ofiary nieludzkiej przemocy, starców i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość.

Spraw, aby wszyscy wierzący w Twojego Syna
potrafili otwarcie i z miłością głosić ludziom naszej epoki Ewangelię życia.

Wyjednaj im łaskę przyjęcia jej jako zawsze nowego daru,
radość wysławiania jej z wdzięcznością
w całym życiu
oraz odwagę czynnego i wytrwałego