19 października 2016 r.

Ustanowione w 2014 roku liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II – patrona szkoły przypadło w tym roku na sobotę – dzień wolny od zajęć. Dlatego szkolne obchody tej uroczystości zostały ustalone na środę 19 października – i nie był to zwyczajny dzień. Otworzył bowiem kolejną ważną kartę w historii szkoły….

Dzień Patrona nasz wspólnota szkolna świętuje także jako dzień Ślubowania uczniów klas pierwszych Liceum i Gimnazjum. Dotychczas na Mszę Świętą, przed którą odbywało się ślubowanie, przechodziliśmy do Kościoła Chrystusa Króla – jako tego, który był w stanie pomieścić wszystkich uczniów wraz z rodzicami i zaproszonymi gośćmi. W tym roku uczniowie klas pierwszych wypowiedzieli uroczyste „Ślubuję” w szkolnej kaplicy poszerzonej o nową część dobudowanego segmentu „C” – taką bowiem nazwę od tego dnia będzie nosiła druga dobudówka szkoły.

Uroczystą Mszę Świętą celebrował ks. bp. Jan Wątroba, któremu w koncelebrze oprócz księży katechetów towarzyszył ojciec Artur Stępień – wikariusz w kościele oo. Bernardynów. W wygłoszonej homilii ks. biskup przypomniał sylwetkę Patrona Szkoły, ale wspomniał również o bł. księdzu Jerzym Popiełuszce (którego wspomnienie liturgiczne zbiegło się z naszą uroczystością). Biskup Jan podkreślił także znaczenie nauczania Jana Pawła II o tym, aby być świadkami miłosierdzia, nawiązując tym samym do Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Domu Sióstr Prezentek w Krakowie. Dziękując za zaangażowanie w ŚDM, przypomniał, że czynienie miłosierdzia jest naszym obowiązkiem, a naśladowanie Patrona Szkoły to najlepszy pomnik upamiętniający Jego dzieło.

Po błogosławieństwie p. prof. Rafał Czupryk przybliżył zgromadzonym sylwetkę ks. Feliksa Dymnickiego – założyciela bursy dla ubogiej młodzieży męskiej, który w II połowie XIX w. wybudował budynek, stanowiący obecnie główną część szkoły. Ks. Dymnicki będzie patronem nowej sali katechetycznej, bezpośrednio przylegającej do kaplicy.

Ostatnim punktem pierwszej części dnia było poświęcenie nowego segmentu szkoły przez księdza biskupa.

Drugą część uroczystości na sali gimnastycznej prowadziła Siostra Wicedyrektor. Przedstawiła plan i oddała głos Siostrze Annie Telus, która oficjalnie powitała zebranych gości, wśród których byli: ks. biskup Jan Wątroba wraz z księdzem sekretarzem, Matka Generalna Olga Maślanka z siostrami z Krakowa (s. Bernardą, s. Danielą i s. Katarzyną), o. Artur Stępień, p. Małgorzata Rauch –Podkarpacki Kurator Oświaty, p. Henryk Woliński – wiceprezydent Rzeszowa oraz architekci i budowniczowie szkoły. Siostra Dyrektor witając gości, podziękowała za życzliwość i pomoc w budowie nie tylko osobom fizycznie pracującym, ale również rodzicom (na czele z honorowym prezesem Rady Rodziców p. Zbigniewem Gratą oraz obecnym p. Bartłomiejem Bartosiewiczem) i wszystkim darczyńcom. Zapraszając do uczestniczenia w dalszej części dnia, życzyła Gościom i Uczniom wzrastania w Bożej mądrości, a Rodzicom – radosnego trudu wychowania.

Kolejny punt programu zachwycił wszystkich obecnych na sali. Uczniowie klasy IIIC i IIIE LO pod kierunkiem p. prof J. Markowskiej i p. prof. E. Słowik zaprezentowali niezwykły spektakl pt. „Wasza miłość jest święta” – będący refleksją nad tajemnicą małżeństwa, zainspirowany dramatem Karola Wojtyły „Przed sklepem jubilera”. Wyjątkowo trudny i dla większości zgromadzonych odległy temat aktorzy – amatorzy zaprezentowali w sposób przejmujący, chwilami wzruszający a w całości doskonały – owacjom nie było końca.

Po spektaklu głos zabrali zaproszeni goście: Matka Generalna – podkreśliła znaczenie atmosfery jaka panuje w szkole. Zauważyła i doceniła wkład Siostry Dyrektor w budowę nie tylko fizycznego budynku, ale również w budowanie wartości. Pani Małgorzata Rauch przypomniała o wyjątkowym miejscu jakie szkoła Sióstr Prezentek zajmuje na mapie szkół podkarpacia, zaznaczając, że jest to także zasługa wspaniałych nauczycieli tu pracujących. Pan wiceprezydent wspomniał o historii szkoły, nazywając ją „diamentem w obszarze edukacji rzeszowskiej.” Prezes Rady Rodziców cytując refren znanej piosenki „to nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić, by miał w sobie duszę...” dał wszystkim zgromadzonym wyraźne zadanie do zrealizowania w związku z rozbudową.

Na koniec ksiądz biskup przed udzieleniem błogosławieństwa, podkreślił znaczenie szkoły w pomocy rodzicom w wychowywaniu. Mówiąc o nowym segmencie (C jak Caritas), zaznaczył, że jest to widoczne dzieło Roku Miłosierdzia.

Po części na sali gimnastycznej uczniowie udali się do dwóch rzeszowskich kin, aby świętowanie Dnia Patrona zakończyć projekcją filmu pt. „Ben Hur”.

J.P.