Kalendarium

Poprzedni miesiąc Lipiec 2020 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 27 1 2 3 4 5
week 28 6 7 8 9 10 11 12
week 29 13 14 15 16 17 18 19
week 30 20 21 22 23 24 25 26
week 31 27 28 29 30 31
Brak wydarzeń
facebook_page_plugin

  wym3


Koła zainteresowań

Chór szkolny

skanuj0017

Koło Historyczno-Modelarskie "Tygrysek"

KHM

Wesprzyj potrzebujących

Przekaż 1% lub darowiznę

Pomoc dla Kingi
siostrzenicy S. Celiny

      Prośba >>    plakat >>
                  ulotka >>

    Pomoc dla Michalinki  
córki Absolwentki naszego Liceum

           więcej informacji >>

6W dniach 1-5 grudnia 2016 grupa 11 uczniów z naszej szkoły brała udział w polsko – niemieckim spotkaniu młodzieży w Krzyżowej.

Miejsce wymiany nie było przypadkowe – swoją siedzibę ma tam ,,Fundacja Krzyżowa dla porozumienia europejskiego”, mieszczące się w dawnej posiadłości rodziny von Moltke. W skład zabudowań wchodzą: pałac, obora, stajnia i spichlerz, które odnowiono i przystosowano dla potrzeb fundacji na oraz „dom na wzgórzu”. W czasie II wojny światowej był on miejscem tajnych spotkań niemieckiej antynazistowskiej grupy ,,Kręgu z Krzyżowej” („Kreisauer Kreis”), na czele której stał Helmut James Graf von Moltke.

12 listopada 1989 w Krzyżowej odbyło się spotkanie premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, w czasie którego odprawiono ,,Mszę Pojednania” .

Nasz pobyt w Krzyżowej był bardzo udany. Pierwszy raz mieliśmy okazję dłużej przebywać z rówieśnikami z Niemiec. Czas kilkudniowego spotkania był urozmaicony i wypełniony różnymi atrakcjami. W Krzyżowej nawiązaliśmy nowe znajomości, troszeczkę poznaliśmy naszych rówieśników z Niemiec, wspólnie odbyliśmy całodniową wycieczkę do Wrocławia. Miasto zwiedzaliśmy w nietypowy sposób – naszym zadaniem było szukanie krasnali – symboli Wrocławia. Mieliśmy również możliwość zrobienia zakupów na Jarmarku Bożonarodzeniowym, pełnym Polaków i obcokrajowców. Oprócz języka polskiego można było tam usłyszeć język niemiecki, czeski, angielski i ukraiński.

       Cały wyjazd minął nam bardzo szybko. Żal było się rozstawać i odjeżdżać, tak dobrze bawiliśmy się. Wspomnienia na pewno pozostaną na długo. Wszyscy z upragnieniem czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec , które odbędzie się już w marcu nadchodzącego roku. Tym razem w Niemczech.

                 logo Krakow         Szkoły Sióstr Prezentek
w Krakowie
                                         preview