16 października 2017 r.

Dwadzieścia lat temu grupa kilkudziesięciu uczniów rozpoczęła naukę w domu katechetycznym przy kościele Farnym w Rzeszowie, w szkole prowadzonej przez Siostry ze Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. Chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że dwie małe klasy staną się fundamentem instytucji, która od około dziesięciu lat wiedzie prym w Rzeszowie i na podkarpaciu, a jej mury opuściło już prawie 2 tysiące absolwentów.

Świętowanie Jubileuszu dwudziestolecia zostało połączone z Dniem Patrona Szkoły. 16 października w rocznicę wyboru papieża Polaka na stolicę Piotrową, w poniedziałkowe przedpołudnie zebraliśmy się w klasach, aby wspólnie z Wychowawcami i Asystentami udać się do szkolnej kaplicy na Eucharystię. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp Jan Wątroba, a asystowali mu byli szkolni katecheci: ks. Dariusz Trojnar i ks. Andrzej Pociask oraz aktualni: ks. Andrzej Motyka i ks. Sławomir Jeziorski. Wraz z nimi koncelebrowali Mszę Świętą ks. Jerzy Buczek – kanclerz Kurii, ks. Janusz Podlaszczak – proboszcz zaprzyjaźnionej parafii Chrystusa Króla oraz ks. prałat Władysław Pasiut MS – proboszcz parafii Saletynów w Rzeszowie w roku utworzenia szkoły.

Mszę Świętą poprzedziło uroczyste złożenie ślubowania przez uczniów klas pierwszych LO oraz siódmych szkoły podstawowej. W homilii nasz katecheta ksiądz Sławek przypomniał znaczenie obchodzenia jubileuszy, które nie tylko przypominają przeszłość i kształtują zdobywanie mądrości serca, ale mają przypominać o konieczności współtworzenia przyszłości. Po Mszy Świętej, zgromadzeni na sali gimnastycznej Uczniowie i zaproszeni Goście mogli przypomnieć sobie lub odkryć sylwetkę Patrona Szkoły z czasów wczesnego kapłaństwa. Przygotowani pod kierunkiem p. prof. Moniki Dulińskiej i p. prof. Anety Wojciechowskiej uczniowie ze szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali program artystyczny „Z kim przystajesz, takim się stajesz, czyli św. Jan Paweł II i młodzi”. Aktorzy w trzech odsłonach: z czasów kapłańskich Karola Wojtyły (w tej roli zadebiutował na szkolonej scenie nasz nowy katecheta!) ze „szkolnego podwórka” i wspominając ŚDM w Krakowie, przybliżyli trudną naukę Jana Pawła II. Program artystyczny uświetnił występ jak zawsze perfekcyjnie przygotowanego pod kierunkiem p. prof. Michała Stefanika i p. prof. Piotra Rzucidło chóru szkolnego oraz wyjątkowy duet Nauczycieli: p. prof. Joanny Markowskiej i p. prof. Bogdana Kwiatkowskiego.

W dalszej części uroczystości dzięki przygotowanej przez p. prof. Renatę Sydor prezentacji „20 lat historii w obrazach” uczniowie zobaczyli początki szkoły i proces jej rozrastania, ale też zostali utwierdzeni w fakcie, że to oni sami tworzą historię tej młodej placówki.

Następnie Siostra Dyrektor Anna Telus wręczyła byłym księżom katechetom okolicznościowe grawertony, a zaproszeni goście (m.in. ks. Władysław Pasiut, p. Mieczysław Janowski, p. Henryk Wolicki – w imieniu p. prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca) zabrali głos. Zostały także odczytane listy od nieobecnych zaproszonych gości, a Dyrektor I LO (najstarszego w mieście) wręczył Siostrze Dyrektor z okazji jubileuszu szkoły okolicznościową statuetkę.

Ostatnią częścią spotkania na sali była prezentacja okolicznościowej książki o szkole i wręczenie jej p. Zbigniewowi Gracie (pierwszemu Przewodniczącemu Rady Rodziców) oraz Weronice Sarnie (obecnej na sali Absolwentce a także autorce jednego z artykułów w publikacji). Słodkim zakończeniem Dnia Patrona i Uroczystości 20 - lecia istnienia Szkoły była kremówka, która czekała w salach wychowawczych na świętujących Uczniów.

J.P.

1A2 3