Kalendarium

Poprzedni miesiąc Październik 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 40 1 2 3 4 5 6 7
week 41 8 9 10 11 12 13 14
week 42 15 16 17 18 19 20 21
week 43 22 23 24 25 26 27 28
week 44 29 30 31

  wym3


facebook_page_plugin

Koła zainteresowań

Koło filozoficzne

skanuj0016

Chór szkolny

skanuj0017

IMGP9556

 

      13 listopada 2017 r.

 

 

Świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostało w naszej szkole podzielone na dwie części. 10 listopada w piątkowy poranek zgromadzeni w kaplicy szkolnej modliliśmy się w intencji odrodzenia ducha narodu. W czasie homilii ksiądz katecheta Sławek przypomniał za Janem Pawłem II myśl, że wolność jest dla miłości.

Druga część świętowania odbyła się w poniedziałek w trzech grupach, kolejno na pierwszej, drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie poszczególnych roczników zgromadzili się w Auli Jana Pawła II, aby kolejny raz zrozumieć znaczenie tego święta.

Podczas każdego ze spotkań usłyszeliśmy wykład: „Drogi do Niepodległości. Polskie formacje zbrojne podczas I wojny światowej” wygłoszony przez pana Zenona Fajgera z Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Każde spotkanie miało jednak trochę inny przebieg i charakter. I tak:

Uczniowie klas SP i 2-gich Gimnazjum, szukali odpowiedzi na pytanie: Czym dla mnie jest Ojczyzna? Przeszłość wielka, wzniosła, znajomy krajobraz, mowa ojczysta, która brzmi pięknem wierszy Mickiewicza, powieściami Sienkiewicza, prostotą i mądrością bajek Krasickiego i staje się dachem domu, w którym jesteśmy razem. Ojczyzna to też:
wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru,
odkrywanie wolności, ciągle na nowo, jako dar, który przychodzi, dar i zmaganie,
to zrozumienie, że wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać.

Grupie drugiej na pytanie: Czym jest niepodległość? opowiedziały Julia i Weronika słowami piosenki „Uwięziony ptak”. Niepodległość znaczy wolność - to są słowa najpiękniejsze.

Spotkanie ostatniej grupy rozpoczęło się od występu szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego, który wykonując piosenkę Czerwonych Gitar „Biały krzyż” sprawił, że wróciła dziś pamięć o tych, których nie ma. A my powinniśmy i chcemy pamiętać o tych, którzy szli, by walczyć o nasz dom. Biały krzyż, mogiły powstańców styczniowych i wiele innych wcześniejszych i późniejszych śladów, wciąż przypominają o sprawie wspólnej dla wszystkich Polaków - o patriotyzmie i obowiązku wobec ojczyzny.

                                                                                                                                             Małgorzata Kawałek

                 logo Krakow         Szkoły Sióstr Prezentek
w Krakowie
                                         preview