Szkoły Sióstr Prezentek w Rzeszowie
Szkoły Sióstr Prezentek w Rzeszowie
Szkoły Sióstr Prezentek w Rzeszowie
Szkoły Sióstr Prezentek w Rzeszowie
Szkoły Sióstr Prezentek w Rzeszowie

Kalendarium

Poprzedni miesiąc Listopad 2017 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 44 1 2 3 4 5
week 45 6 7 8 9 10 11 12
week 46 13 14 15 16 17 18 19
week 47 20 21 22 23 24 25 26
week 48 27 28 29 30

  wym3


IMGP9556

 

      13 listopada 2017 r.

 

 

Świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostało w naszej szkole podzielone na dwie części. 10 listopada w piątkowy poranek zgromadzeni w kaplicy szkolnej modliliśmy się w intencji odrodzenia ducha narodu. W czasie homilii ksiądz katecheta Sławek przypomniał za Janem Pawłem II myśl, że wolność jest dla miłości.

Druga część świętowania odbyła się w poniedziałek w trzech grupach, kolejno na pierwszej, drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie poszczególnych roczników zgromadzili się w Auli Jana Pawła II, aby kolejny raz zrozumieć znaczenie tego święta.

Podczas każdego ze spotkań usłyszeliśmy wykład: „Drogi do Niepodległości. Polskie formacje zbrojne podczas I wojny światowej” wygłoszony przez pana Zenona Fajgera z Rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Każde spotkanie miało jednak trochę inny przebieg i charakter. I tak:

Uczniowie klas SP i 2-gich Gimnazjum, szukali odpowiedzi na pytanie: Czym dla mnie jest Ojczyzna? Przeszłość wielka, wzniosła, znajomy krajobraz, mowa ojczysta, która brzmi pięknem wierszy Mickiewicza, powieściami Sienkiewicza, prostotą i mądrością bajek Krasickiego i staje się dachem domu, w którym jesteśmy razem. Ojczyzna to też:
wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru,
odkrywanie wolności, ciągle na nowo, jako dar, który przychodzi, dar i zmaganie,
to zrozumienie, że wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać.

Grupie drugiej na pytanie: Czym jest niepodległość? opowiedziały Julia i Weronika słowami piosenki „Uwięziony ptak”. Niepodległość znaczy wolność - to są słowa najpiękniejsze.

Spotkanie ostatniej grupy rozpoczęło się od występu szkolnego zespołu wokalno-instrumentalnego, który wykonując piosenkę Czerwonych Gitar „Biały krzyż” sprawił, że wróciła dziś pamięć o tych, których nie ma. A my powinniśmy i chcemy pamiętać o tych, którzy szli, by walczyć o nasz dom. Biały krzyż, mogiły powstańców styczniowych i wiele innych wcześniejszych i późniejszych śladów, wciąż przypominają o sprawie wspólnej dla wszystkich Polaków - o patriotyzmie i obowiązku wobec ojczyzny.

                                                                                                                                             Małgorzata Kawałek