Poprzedni miesiąc Wrzesień 2018 Następny miesiąc

Koło filozoficzne

IMGP2608a

21-25 marca 2018 r.

Lengyel, magyar - két jó barát...

Pierwszy dzień wiosny, znany również jako dzień wagarowicza, szesnastoosobowa grupa wraz z Siostrą Dyrektor Krystyną Dębowską oraz nauczycielami: panią Agnieszką Berezowską, panem Pawłem Majewskim i panem Waldemarem Kazakiem, spędziła bynajmniej nie na wagarach, lecz w podróży do uroczego miasta Veszprém.
Podczas trwającego na Wegrzech Tygodnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej szkoły Sióstr Prezentek z Krakowa i z Rzeszowa obchodziły jubileusz 5-lecia współpracy z katolicką szkołą w Veszprém. Podczas uroczystości jubileuszowych uczniowie mogli zawrzeć nowe znajomości z rówieśnikami szkoły węgierskiej i krakowskiej oraz poznać kilka tańców narodowych. Grupa udała się do miejscowego zoo, nad jezioro Balaton, uczestniczyła w warsztatach plastycznych, grze terenowej, a nawet miała możliwość poprowadzenia lekcji w szkole, podczas której opowiadała o Polsce i próbowała nauczyć swoich węgierskich kolegów tych prostszych i nieco trudniejszych polskich wyrazów.
Najważniejszym punktem programu była jednak uroczysta Msza św. w Katedrze św. Michała z udziałem prezydenta Polski - Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy. Odświętne mundurki galowe dumnie się prezent(k)owały i zwróciły uwagę Pary Prezydenckiej, która chętnie wdała się w rozmowę z uczniami i nauczycielami po zakończonej Eucharystii.
Uczniowie dali również piękny koncert prezentując się w strojach ludowych i wykonując utwory muzyczne uświetnione tańcami regionalnymi.
Po długich i wzruszających pożegnaniach wizyta u bratanków zakończyła się 25 marca 2018 r.
Był to niezapomniany wyjazd, pełen przygód i niespodzianek, a wszyscy zadowoleni i szczęśliwi uczestnicy z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie ze swoimi nowymi przyjaciółmi z Krakowa i Veszprém.

Julia Różańska