3 września 2018 r.

Dnia 3 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących Sióstr Prezentek odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.
Pierwszy raz uczestniczyły w nim klasy czwarte oraz siódme Szkoły Podstawowej, dla których z pewnością było to niezwykle przeżycie.
Uroczystą Mszę Świętą koncelebrowali ks. Andrzej Motyka i ks. Sławomir Jeziorski, który podczas kazania nawiązał do Ewangelii, świetnie wpisującej się w tę uroczystość. Opowiadała ona bowiem o początkach działalności Chrystusa, który swoją misję postrzegał jako realizację planów boskich a nie swoich. Do tego też zachęcał. By zostawić za sobą własne założenia, a skupić się i otworzyć na plany boskie. Proponował podjęcie misji wzajemnej troski, zauważania siebie, problemów innych.
Po Mszy św. uczniowie brali udział w spotkaniu na sali gimnastycznej, podczas którego Siostra Dyrektor oraz Samorząd podziękowali s. Krystynie Dębowskiej za ofiarne pełnienie funkcji Dyrektora Szkoły.
Następnie pan Rafał Czupryk z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wygłosił wykład pt: "Uśmiech Ojczyzny na przystanku Niepodległość", podczas którego podkreślał, że ideały i marzenia + determinacja i walka przyniosły Polsce WOLNOŚĆ. Zaznaczył też, w myśl słów pieśni legionowej, że "chcieć, to móc", czym zachęcił do działania, wierności ideałom, uczciwej pracy i dbania o Rzeczpospolitą, czyli dobro wspólne.
Po wykładzie uczniowie zdali krótką relację z wakacyjnych wyjazdów, pielgrzymek, rekolekcji, w których brali udział pod opieką nauczycieli, były to:
- piesza pielgrzymka na Jasną Górę (s. Regina i s. Hiacynta),
- wyjazd Grupy Przyjaciół Wujka (p. A. Berezowska, ks. D. Trojnar, p. P. Chmielowiec, p. P. Majewski),
- wyjazd grupy PTTK (p. M. Skała, p. M. Posiak, p. R. Kopel),
- rekolekcje z tańcem: Bóg-Taniec-Wypoczynek (p. T. Januszewski),
- kolonie Caritas w Myczkowcach (p. A. Świątek).
Po wystąpieniach uczniów Siostra Dyrektor wręczyła nagrody za ubiegły rok wyróżniającym się uczniom, laureatom konkursów i olimpiad.
                                                                                                   J.M.