Kalendarium

Poprzedni miesiąc Czerwiec 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 22 1 2
week 23 3 4 5 6 7 8 9
week 24 10 11 12 13 14 15 16
week 25 17 18 19 20 21 22 23
week 26 24 25 26 27 28 29 30

  wym3


facebook_page_plugin

Koła zainteresowań

Chór szkolny

skanuj0017

Koło Historyczno-Modelarskie "Tygrysek"

KHM

Wesprzyj potrzebujących

Przekaż 1% lub darowiznę

Pomoc dla Kingi
siostrzenicy S. Celiny

      Prośba >>    plakat >>
                  ulotka >>

    Pomoc dla Michalinki  
córki Absolwentki naszego Liceum

           więcej informacji >>

P9150664

 

     13-17 września 2018 r.

     13 września 2018 roku rozpoczęła się nasza podróż do Szwajcarii.  Pod opieką Pani Profesor Doroty Chłandy oraz Pana Jacka Kotuli wyruszyliśmy około południa. Razem z nami pojechali także uczniowie Gimnazjum Sióstr Niepokalanek z Jarosławia. Była to doskonała okazja na poznanie się nawzajem i zawarcie nowych przyjaźni. Drogę umilał nam wspólny śpiew, oglądanie filmów i modlitwa.
W trakcie wielogodzinnej podróży przepłynęliśmy promem przez jezioro Bodeńskie, a następnie zatrzymaliśmy się na wyspie Mainau. Podziwialiśmy tam przepiękny ogród pełen egzotycznych roślin (ciepły i wilgotny klimat panujący na wyspie pozwala na ich uprawę). Zachwycała nas ich liczba i różnorodność. Ciekawą atrakcją tego miejsca jest również motylarnia - jedna z największych w Europie.
Po drodze zwiedziliśmy także fabrykę czekolady, gdzie mogliśmy poznać proces jej tworzenia, a także skosztować szwajcarskiego specjału. W piątek wieczorem dotarliśmy do malowniczo położonego klasztoru w Magdenau. Zostaliśmy tam ugoszczeni przez Siostry Cysterski i udaliśmy się na nocleg. Dzień zakończyliśmy Mszą Świętą.
W sobotę po porannej Eucharystii udaliśmy się do stolicy kraju - Berna. Spacerując uliczkami miasta, widzieliśmy m. in. dom Einsteina, stare miasto, w którego centrum znajduje się katedra Berner Münster oraz szesnastowieczna wieża zegarowa Zeitglockenturm. Następnie wzięliśmy udział w Marszu Dla Życia. Podczas demonstracji przed budynkiem Parlamentu reprezentowaliśmy Polskę i broniliśmy naszych wartości. Szwajcarzy ciepło nas tam przywitali, zadawali wiele pytań na temat tego, skąd jesteśmy i jak nam się podoba ich kraj. Często prosili nas o wspólne zdjęcie, a nawet przeprowadzali wywiady do lokalnych mediów! Po powrocie do klasztoru mięliśmy chwilę czasu wolnego. Część z nas zwiedziła okolicę. Wieczór spędziliśmy na  grach, a także rozmowach z nowo poznanymi kolegami i koleżankami ze Szwajcarii, którzy również nocowali w opactwie.
Ostatniego dnia naszej przygody pojechaliśmy do Einsiedeln, tzw. Szwajcarskiej Częstochowy, słynącej z cudownej figury Matki Bożej i zabytkowego klasztoru. Kolejnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie skoczni narciarskiej gdzie tryumfy swego czasu odnosił Adam Małysz. Na koniec poszliśmy na kilka godzin w malownicze Alpy.
      Niestety wyprawa dobiegła końca, ale z pewnością pozostawiła nam wiele niezapomnianych przeżyć i moc wspomnień. Podczas pobytu w Szwajcarii mogliśmy nie tylko bardziej się ze sobą zżyć, poznać wiele ciekawych osób, ale przede wszystkim dać świadectwo wiary - bronić wartości życia ludzkiego.

Julia Gwóźdź klasa IIA LO

                 logo Krakow         Szkoły Sióstr Prezentek
w Krakowie
                                         preview