Kalendarium

Poprzedni miesiąc Styczeń 2018 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 1 1 2 3 4 5 6 7
week 2 8 9 10 11 12 13 14
week 3 15 16 17 18 19 20 21
week 4 22 23 24 25 26 27 28
week 5 29 30 31

  wym3


facebook_page_plugin

Koła zainteresowań

Zawiera wybrane wydarzenia z życia i pontyfikatu Jana Pawła II.

MAJ

18 maja 1920 – rodzi się Karol Wojtyła, syn Karola i Emilii
z Kaczorowskich

Jak mi później powiedziano, urodziłem się po południu między piątą a szóstą. Mniej więcej w tym samym czasie, tyle że pięćdziesiąt osiem lat później, zostałem wybrany na papieża.

maj 1929 – Pierwsza Komunia Święta przyszłego Papieża

To wszystko przypomina mi moje życie: dzień Chrztu
i dzień Pierwszej Komunii Świętej, z których nadal przechowuję fotografie. Są to historyczne chwile w życiu każdego z nas (...). Po latach, kiedy przegląda się fotografie, odżywa wspomnienie tamtych chwil; powraca się do tej czystości i radości, jakich doświadczyło się
w spotkaniu z Jezusem, który z miłości stał się Odkupicielem człowieka.

14 maja 1938 – Karol Wojtyła zdał egzamin dojrzałości

Mam osobisty dług wdzięczności wobec polskiej szkoły, wobec nauczycieli i wychowawców, których pamiętam do dzisiaj i modlę się za nich codziennie. To, co otrzymałem w latach szkolnych, do dzisiaj owocuje w moim życiu.

13 maja 1981 – zamach na życie Ojca Świętego

To nawet nie była odwaga (...), ale w chwili, kiedy padałem na placu św. Piotra, miałem wyraźne przeczucie, że wyjdę z tego. Ta pewność nigdy mnie nie opuściła, nawet w najgorszych chwilach – bądź po pierwszej operacji, bądź w czasie choroby wirusowej. Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę. Stałem się na nowo dłużnikiem Najświętszej Dziewicy i Wszystkich Świętych Patronów. Czyż mogę zapomnieć,
że wydarzenie na placu św. Piotra miało miejsce w dniu,
w którym od 65 z górą lat wspomina się w portugalskiej Fatimie pierwsze objawienie się Matki Chrystusa ubogim wiejskim dzieciom? Wszak we wszystkim, co mnie w tym właśnie dniu spotkało, odczułem ową niezwykłą macierzyńską troskę i opiekę, która okazała się mocniejsza od śmiercionośnej kuli.

Wypowiedzi Ojca Świętego zaczerpnięte są z książki Jan Paweł II - Autobiografia, wybrała i ułożyła J. Kiljańczyk – Zięba, Kraków 2005.

 
                                                                                preview