Categories: Laudate Deum

Categories: Laudate Deum

25 października 2008 r. w Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek przy ulicy ks. Jałowego 1 w Rzeszowie odbyła się VI edycja Konkursu Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „Laudate Deo”.
W corocznej organizacji Konkursu przyświeca nam kilka celów. Przede wszystkim pragniemy włączyć się w obchody upamiętniające rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, chcemy popularyzować nauczanie Sługi Bożego Jana Pawła II wśród młodzieży i rozpowszechniać piosenki religijne, szczególnie te związane z Ojcem Świętym.
W tym roku na nasze zaproszenia (wysłane do około 100 gimnazjów z pięciu najbliższych powiatów oraz do wszystkich rzeszowskich parafii) odpowiedziało 14 zespołów i 6 solistów z Rzeszowa i okolic. W sumie gościliśmy 165 uczniów i 16 opiekunów.
Każdy wykonawca miał przygotować dwa utwory – oba w języku polskim lub jeden w polskim, drugi w obcym – oraz komentarz, który uzasadniał ich związek z nauczaniem Jana Pawła II.
Uczestnicy przygotowali piosenki w następujących językach obcych: angielskim, włoskim, łacińskim i francuskim.
W organizację Konkursu zaangażowani byli również uczniowie naszej Szkoły: Dominika Łach i Michał Warzocha pełnili funkcję konferansjerów, a 15 uczniów Gimnazjum było przewodnikami i opiekunami przyjezdnych zespołów. Ponieważ Konkurs trwał dość długo (10:00 – 15:00), dla naszych Gości oraz osób zaangażowanych w jego organizację, przygotowaliśmy poczęstunek (pączki i napoje).

W Jury zasiadło 4 osoby:
– Siostra Dyrektor Anna Telus – jako przewodnicząca Jury i nauczyciel j. francuskiego,
– pani Barbara Węglarz – katecheta,
– pani Bernadeta Michalska – nauczyciel j. łacińskiego,
– pani Anna Długosz – nauczyciel muzyki.

Uczestników oceniano w trzech kategoriach:

– piosenka polska – zespół,
– piosenka polska – solista,
– piosenka w języku obcym.

Ocenie podlegały:

– komentarz (treść i sposób przekazu),
– walory artystyczne wykonania,
– pomysłowość,
– poprawność językowa.

Bardzo nas cieszy fakt, że wykonawcy z roku na rok prezentują coraz dojrzalsze komentarze do wykonywanych piosenek, świadczące o głębszej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II, wyższy poziom artystyczny i coraz lepszą znajomość języków obcych, w których wykonują utwory.
Najwięcej wykonawców, bo aż 14, rywalizowało w kategorii piosenka polska – zespół. Nasze Jury miało więc w tym roku niełatwe zadanie w wyłonieniu tych najlepszych.

W kategorii piosenka polska – zespół przyznano następujące miejsca:

I miejsce (ex aequo)
– Chór kameralny z Gimnazjum nr 3 w Rzeszowie
– Schola parafialna z Parafii św. Wawrzyńca w Trzcianie
II miejsce (ex aequo)
– Kameralny Chór Szkolny z Gimnazjum nr 2 w Łańcucie
– Zespół wokalny klasy IIIb z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rzeszowie
III miejsce (ex aequo)
– Chór szkolny z Zespołu Szkół w Kosinie
– Szkolny Zespół Wokalny z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tyczynie
– Chór Kameralny z Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie
– Schola Młodzieżowa z Parafii Matki Bożej Królowej Polski
– Zespół „Trio Pro Deo” ze Społecznego Gimnazjum Doliny Strugu w Chmielniku
– Chór Kameralny z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach
– Schola Dziecięca z Parafii św. Judy Tadeusza w Rzeszowie

W kategorii piosenka w języku obcym przyznano:

– Jakub Kołodziej z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie
– Chór Kameralny z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie

– Zespół „Muzyczna Jedynka” z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie

W kategorii piosenka polska – solista przyznano:

I miejsce (ex aequo)
– Mateusz Buż z Gimnazjum nr 11 w Rzeszowie
– Jakub Kołodziej z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie
II miejsce (ex aequo)
– Gabriela Gamracy z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach
– Justyna Wołowiec z Zespołu Szkół w Kupnie
– Anita Kuca z Publicznego Gimnazjum nr 2 w Łańcucie

Wyżej wymienieni wykonawcy dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, które ufundowała Siostra Dyrektor Anna Telus. Pozostali otrzymali dyplomy uczestnictwa w Konkursie, a wszyscy nauczyciele – dyplomy uznania za przygotowanie uczniów.
Już dziś zapraszamy na VII edycję Konkursu, którą planujemy zorganizować w ostatnią sobotę października 2009 roku.