Categories: Laudate Deum

Categories: Laudate Deum

24 października 2009 roku w naszej szkole odbyła się VII edycja Konkursu Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „Laudate Deo”. W tym roku nasz Konkurs objęła swoim patronatem Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Prezentek – Siostra Olga Maślanka.

W corocznej organizacji Konkursu przyświeca nam kilka celów. Przede wszystkim pragniemy włączyć się w obchody upamiętniające rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, chcemy popularyzować nauczanie Sługi Bożego Jana Pawła II wśród młodzieży i rozpowszechniać piosenki religijne, szczególnie te związane z Ojcem Świętym.

W tym roku w konkursie udział wzięło 10 zespołów i 10 solistów. W sumie gościliśmy 97 uczniów i 15 opiekunów.  Szczególnie zachęcaliśmy do przygotowania Hymnów Światowych Dni Młodzieży
i kilka zespołów takie hymny przygotowało, były to: Przyjmijcie moc (Sydney 2008), Abba Ojcze (Częstochowa 1991), Receive the Power (Sydney 2008), Emmanuel (Rzym 2000), Venimus adorare eum (Kolonia 2005).

Uczestnicy przygotowali piosenki w językach: polskim, angielskim i niemieckim.
W organizację Konkursu zaangażowani byli również uczniowie naszej Szkoły: Urszula Gromek i Łukasz Bochenek pełnili funkcję konferansjerów, a 15 uczniów Gimnazjum było przewodnikami i opiekunami przyjezdnych zespołów. Po zakończeniu występów Gości, poza konkursem, zaprezentował się również Chór naszej szkoły, śpiewając dwie piosenki: „O Happy Day” i „Hosanna ”.

W Jury zasiadło 6 osób:

–   Siostra Dyrektor Krystyna Dębowska – jako przewodnicząca Jury,
–   Siostra Renata Pawlak – katecheta,
–   Ksiądz Dariusz Trojnar – katecheta,
–   pani Anna Długosz – nauczyciel muzyki,
–   pani Agata Busz – nauczyciel j. angielskiego,
–   pani Joanna Dzika – nauczyciel j. niemieckiego.

Uczestników oceniano w trzech kategoriach:

– piosenka polska – zespół,
– piosenka polska – solista,
– piosenka w języku obcym.

Ocenie podlegały: komentarz (treść i sposób przekazu), walory artystyczne wykonania, pomysłowość i poprawność językowa.
Bardzo nas cieszy fakt, że wykonawcy z roku na rok prezentują coraz dojrzalsze komentarze do wykonywanych piosenek, świadczące o głębszej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II, wyższy poziom artystyczny i coraz lepszą znajomość języków obcych, w których wykonują utwory.

Najwięcej wykonawców, bo aż 10, rywalizowało w kategorii piosenka polska – solista. Nasze Jury miało więc w tym roku niełatwe zadanie w wyłonieniu tych najlepszych.

W kategorii piosenka polska – solista przyznano:

I miejsce (ex aequo)
Magdalena Trzaska z Gimnazjum nr 10 w Rzeszowie,
Justyna Wołowiec z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kupnie,
Michał Prośniak z Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek w Krakowie

II miejsce (ex aequo)
Joanna Mikuła z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie,
Anna Chmielowiec z Zespołu Szkół w Trzęsówce

III miejsce (ex aequo)
Paulina Bober z Zespołu Szkół w Błażowej,
Karina Czyjt z Gimnazjum nr 2 w Łańcucie,
Monika Magda z Zespołu Szkół w Trzęsówce

W kategorii piosenka polska – zespół przyznano:

Chór Szkolny z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach

II miejsce (ex aequo)
Zespół instrumentalno-wokalny z Zespołu Szkół w Błażowej
Chór Szkolny z Gimnazjum nr 2 w Łańcucie

Joanna Mikuła i Adrian Nowak z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie

W kategorii piosenka w języku obcym przyznano:

Zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum nr 53 Sióstr Prezentek w Krakowie

Justyna Wołowiec z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Kupnie

Chór Szkolny z Gimnazjum nr 2 w Łańcucie

Wyżej wymienieni wykonawcy dostali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, które ufundowała Siostra Dyrektor Anna Telus. Pozostali otrzymali dyplomy uczestnictwa w Konkursie oraz książeczki dotyczące Ojca Świętego pt.: „Jestem z wami”, a wszyscy nauczyciele – dyplomy uznania za przygotowanie uczniów.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu, który planujemy zorganizować w drugiej połowie października 2010 roku.