Categories: Laudate Deum

by administrator 2

Share

Categories: Laudate Deum

. administrator 2

Udostępnij

 24 października 2015 r. w Gimnazjum i Liceum im. JPII Sióstr Prezentek, przy ul. ks. Jałowego 1 w Rzeszowie, odbyła się XIII edycja Konkursu Polskiej i Obcojęzycznej Piosenki Religijnej „Laudate Deo”. W tym roku honorowym patronatem objęli go: Ksiądz Biskup Jan Wątroba i Podkarpacki Kurator Oświaty Pan Jacek Wojtas.

W corocznej organizacji Konkursu przyświeca nam kilka celów. Przede wszystkim pragniemy włączyć się w obchody upamiętniające rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, chcemy popularyzować nauczanie Świętego Jana Pawła II wśród dzieci i młodzieży oraz rozpowszechniać piosenki religijne, szczególnie te związane z naszym Patronem. Tegoroczny Konkurs był szczególnym hołdem złożonym Świętemu Janowi Pawłowi II przez młodych, bo składanym w przededniu Światowych Dni Młodzieży, które już w lipcu 2016 r. odbędą się w Krakowie.
Podczas Konkursu poczuliśmy namiastkę atmosfery tych Dni, gdyż wielokrotnie wykonawcy prezentowali hymn „Błogosławieni miłosierni”, przygotowany właśnie na przyszłoroczne spotkanie młodych z całego świata.

W tym roku na nasze zaproszenia (wysłane do około 145 gimnazjów i blisko 30 parafii) odpowiedziało 14 zespołów i 17 solistów. W sumie gościliśmy 175  wykonawców i 25 opiekunów. Ponadto przybyło również wielu rodziców i innych członków rodzin osób występujących.

W organizację Konkursu zaangażowani byli również uczniowie naszej Szkoły: Joanna Twaróg i Miłosz Lewicki pełnili funkcję konferansjerów, a kilkunastu uczniów Gimnazjum było przewodnikami przyjezdnych zespołów. Zgodnie z Regulaminem Konkursu każdy wykonawca miał przygotować dwa utwory – oba w języku polskim lub jeden w polskim, drugi w obcym – oraz komentarz, który uzasadniał ich związek z nauczaniem świętego Jana Pawła II.

W Jury zasiadło 5 osób:

– Siostra Dyrektor Anna Telus – jako przewodnicząca Jury,
pani Elżbieta Drążek-Barcik – pracownik Zakładu Chóralistyki i Muzyki Religijnej w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego,
–  Ksiądz Dariusz Trojnar – katecheta w Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie,
–  pani Anna Furman – nauczyciel j. angielskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Rzeszowie,
–  pani Małgorzata Domka-Sołek – nauczyciel j. niemieckiego w Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.

Uczestników oceniano w czterech kategoriach:

– piosenka polska – zespół,
– piosenka polska – solista,
– piosenka w języku obcym,
– schola

Ocenie podlegały:

– komentarz – 3p. (treść – 2p. i sposób przekazu – 1p.),
– dobór utworów – 3p. (za przygotowanie dowolnego Hymnu Światowych Dni Młodzieży można było otrzymać dodatkowo 1p., a za hymn z 2016 r. 2 p.),
– walory artystyczne wykonania – 5p.,
– strój wykonawców – 1p.,
– poprawność językowa – 2p.

          Bardzo nas cieszy fakt, że Konkurs cieszy się dużą popularnością, a wykonawcy z roku na rok prezentują coraz dojrzalsze komentarze do wykonywanych piosenek, świadczące o głębszej refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II, wyższy poziom artystyczny i coraz lepszą znajomość języków obcych, w których wykonują utwory.
W tym roku dwudziestu wykonawców przygotowało hymny Światowych Dni Młodzieży. Usłyszeliśmy Hymn „Przyjmijcie Moc” z Sydney (2008), „Venimus adorare eum” z Koloni (2005) oraz „Abba Ojcze” z Częstochowy (1991).  Siedemnastu wykonawców zaś zaprezentowało Hymn „Błogosławieni miłosierni” przygotowany na Światowe Dni Młodzieży, które mają się odbyć w Krakowie w 2016 r. Usłyszeliśmy go w języku polskim i angielskim.
W przerwie Konkursu (podczas obrad Jury)  wystąpił Chór naszej Szkoły, który oprócz swojego występu przygotował z uczestnikami wspólne wykonanie Hymnu „Błogosławieni miłosierni”>>, które miało miejsce tuż przed ogłoszeniem wyników.

Po ponad pięciogodzinnych przesłuchaniach i burzliwych obradach Jury wyłoniono najlepszych.

Kategoria zespół

I miejsce
Zespół wokalno-instrumentalny z Gimnazjum Publicznego im. Anny Jenke w Błażowej

II miejsce
Zespół „Effatha” z Gimnazjum Publicznego nr 1 we Frysztaku

III miejsce
Zespół wokalny z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Łańcucie

Wyróżnienie
Zespół wokalny z Zespołu Szkół nr 1 w Łańcucie

Kategoria piosenka w języku obcym

I miejsce
Wiktoria Tabin i Krystian Potyrański z Publicznego Gimnazjum Sióstr Pijarek w Rzeszowie

II miejsce
Zespół wokalno-instrumentalny z Publicznego Gimnazjum Sióstr Pijarek w Rzeszowie

III miejsce  (ex aequo)
Dominika Ficek z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie
Patrycja Perlik z Publicznego Gimnazjum w Ociece

Kategoria solista

I miejsce
Szczepan Góral z Publicznego Gimnazjum w Dąbrówkach

II miejsce (ex aequo)
Julia Różańska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rzeszowie
Kornelia Kulczycka z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Reszowie

III miejsce
Weronika Połowniak z Gimnazjum nr 8 w Rzeszowie

Wyróżnienie
Weronika Paczocha z Zespołu Szkół nr 1 w Łańcucie

Kategoria schola

I miejsce
Schola z Parafii Świętej Trójcy w Głogowie Małopolskim

II miejsce (ex aequo)
Schola dziecięca „Iskierki Boże” z Parafii pw. NNMP w Albigowej
Schola z Parafii bł. Karoliny w Rzeszowie

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci również nagrody książkowe ufundowane przez Siostrę Dyrektor Annę Telus. Nauczycielom zaś wręczyliśmy podziękowania za przygotowanie uczniów.