Categories: Aktualności LO

Categories: Aktualności LO

W piątek (23.02.2024 r.) nasza szkoła podpisała umowę o współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim, a dokładnie z Katedrą Lingwistyki Stosowanej. Szkoła nasza weźmie udział w projekcie opieki nad szkołami LINGUISTIC PATRONITE. Koordynatorami projektu są: z ramienia Uniwersytetu Rzeszowskiego – dr Ewa Kusz i dr Iwona Szwed, natomiast z ramienia naszej szkoły: dr Stanisław Wojnar i mgr Barbara Rudawska.

Porozumienie obejmuje współpracę w zakresie:

• organizowania spotkań z uczniami– w murach naszej szkoły bądź Uczelni,
  • umożliwienia wybranym uczniom Szkoły, zainteresowanym językami obcymi uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych w ramach projektu “One-Day-Student”,
  • rozwijania, pod patronatem Uniwersytetu Rzeszowskiego, uzdolnień uczniów i ich udział w warsztatach z językoznawstwa stosowanego/tłumaczeniowych/ językowych (w zakresie języka angielskiego lub niemieckiego) organizowanych w Uczelni (w Katedrze Lingwistyki Stosowanej) przez pracowników UR we współpracy ze studentami w ramach projektu „Linguistic Patronite” Koła Naukowego POLIGLOCI,
  • umożliwienia uczniom Szkoły współpracy ze studentami i członkami Koła Naukowego POLIGLOCI (m.in. poprzez możliwość zadawania pytań online studentom, udział w wybranych działaniach Koła POLIGLOCI),
  • konsultacji i obustronnej pomocy nauczycieli w opracowaniu treści programowych oraz podejmowania wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych,
  • wspólnej realizacji projektów i prac naukowo-badawczych, w tym przeprowadzania przez pracowników Uczelni podczas zajęć lekcyjnych w Szkole badań służących celom naukowym,
  • współdziałania z Uczelnią w zakresie monitorowania karier zawodowych absolwentów, poprzez udzielanie informacji na temat ich zatrudnienia.

Podczas piątkowego spotkania najpierw odbyło się uroczyste podpisanie umowy z władzami Uniwersytetu, następnie grupa naszych uczniów została oprowadzona po budynkach Uniwersytetu Rzeszowskiego i wzięła udział w warsztatach przeprowadzonych przez koordynatorki projektu oraz studentki ze Studenckiego Koła Naukowego Lingwistów Poligloci.

Na pierwszych zajęciach dr Ewa Kusz zapoznała uczniów z nowoczesnym narzędziami i programami, umożliwiającymi pracę nad wymową i akcentem, następnie dr Iwona Szwed wraz z studentkami przeprowadziła zajęcia z tłumaczenia symultanicznego i konsekutywnego w kabinach tłumaczeniowych. Obydwa zajęcia sprawiły naszym uczniom niesamowitą przyjemność. Uśmiech i ekscytacja nie schodziły z ich twarzy. Już wkrótce odbędą się kolejne spotkania w ramach projektu, a uczniowie chętni do wzięcia udziału w zajęciach “One-Day-Student” proszeni są do zgłaszania się do pana Stanisława Wojnara lub pani Barbary Rudawskiej.